Postupnosť zmien v medzistavcovej platničke vyjadruje Degeneratívna kaskáda opísaná anglickým vedcom Williamom Kirkaldy-Willisom v roku 1970.
Dysfunkcia chrbtice (porucha funkcie)
Proces degenerácie sa začína v jadre medzistavcovej platničky, ktoré v dôsledku biochemických zmien cukrov stráca schopnosť viazať vodu - vysychá, stráca pevnosť a pružnosť. Následne vznikajú drobné trhliny v prstenci platničky, ktorý obsahuje nervové zakončenia, čo môže vyvolať bolesť. Väčšina bolestí je z poškodenia medzistavcových platničiek a nie z poruchy hlbokých svalov a väzív chrbta. V tejto fáze degenerácie je platnička bez herniácie a jadro platničky je v strede.
Instabilita (porucha stability)
Degeneratívne zmeny v platničke pokračujú. Naďalej sa z nej stráca voda, redukuje svoju výšku a zmenšuje sa. Trhliny v prstenci pribúdajú. Jadro, ktoré sa pri zdravej platničke nachádza v strede, sa vyosuje k okraju a platnička sa vysúva. Stavce chrbtice sa tak tiež posúvajú a strácajú svoje pôvodné vzájomné postavenie, redukuje sa chrupavka (je tenšia). Bolesť chrbta je z degenerácie platničky alebo z nervu, ktorý dráždi.
Stabilizácia (stuhnutie)
Znižovanie výšky medzistavcovej platničky vplýva už aj na väzivá a svaly chrbtice. Väzivá opuchnú. Platnička sa vysunie natoľko, že môže zasahovať do miechového kanála. Vytvára tak množstvo ťažko liečiteľných komplikácií. Telo stráca pohyblivosť a to vedie k stuhnutiu chrbtice. Vzniká porucha cievnej mikrocirkulácie a rozvíja sa z postihnutej časti chrbta ďalej do okolia v organizme.
Na základe nášho výskumu a výsledkov Impedančnej terapie sme dokázali, že degeneratívna kaskáda nie je nezvratný proces a dá sa liečiť.
Dôkazom sú tisícky dát úspešnej liečby stoviek pacientov, MR a CT merania platničiek pred a po liečbe, ich 3D vizualizácie aj randomizovaná klinická štúdia.